sobota, 12. maj 2012

Stalna zbirka Moderne galerije


Ker tu pišem bolj malo, bom pa vseeno, za "update", spet objavila nekaj faksovskega. Če vas je to odvrnilo od branja: ni tako faksovsko, kot se zdi. :)

Stalna zbirka Moderne galerije

Obisk prenovljene Moderne galerije je lahko zelo zanimiv tudi za nepoznavalce. Gledalca popelje od tam, kjer se konča stalna zbirka Narodne galerije, pri impresionizmu, do tja, kjer se začne Muzej sodobne umetnosti Metelkova, pri malo težje določljivem obdobju, ki bi mu lahko rekli poosamosvojitveno. Kar je v resnici zelo zanimivo, saj se tako muzeja dopolnjujeta med sabo, hkrati pa vsak posebej tvorita zaključeno celoto. Že dejstvo, da so Moderno galerijo uredili po dveh diagonalah – problemski in kronološki – pomaga obiskovalcu vzpostaviti jasnejšo sliko, ne le o umetnikih, ampak tudi o obdobjih, v katerih so ustvarjali. Predvsem zanimivo poskuša osmisliti družbene situacije, kot je na primer rekonstrukcija ene od konstruktivističnih razstav v Trstu. Muzej ne igra le vloge hranitelja del, ampak jih pomaga osmisliti in povezati z duhom časa in družbenimi vzgibi vsakdanjosti. Stene niso prazne in bele, tako kot v večini galerij, na ogled nam niso postavljena zgolj dela umetnikov. Prva, impresionistična soba je tako na primer zasnovana na princip muzejev v tistem obdobju (soba je osvetljena z dnevno svetlobo, napisi so pripeti z bucikami, na stenah so tapete, ipd.). Slikanje duha časa pa je tisto, ki je pri reorganizaciji zbirke Moderne galerije najpomembneje.
Ena meni najljubših sten - NSK
Obiskovalci, ki so galerijo obiskali pred nekaj leti, se najverjetneje spomnijo takratne postavitve, ki pa je sedaj popolnoma drugačna. Pohvalno torej, da so po vseh teh letih (končno) našli prostor za vsa umetniška obdobja in vzgibe ter jih predstavili na poljuden in zanimiv način. Prejšnja postavitev namreč ni vključevala poznih impresionističnih del, ki so se kopičila v kleti stavbe, prostor pa je skušal biti pretirano izkoriščen. Pohvalno je tudi, da so po izgradnji Muzeja sodobne umetnosti Metelkova obdržali ime in lokacijo. Moderna galerija (ki bi jo lahko brez problema poimenovali tudi Muzej moderne umetnosti) se še vedno nahaja v »muzejskem« delu Ljubljane, medtem, ko je novejša stavba Muzeja sodobne umetnosti v »umetniškem« delu mesta, kjer se kalijo novi umetniki, ki bodo nekoč morda tudi sami razstavljali v muzeju.
Pohvalno je tudi, da je vstopnina brezplačna za študente smeri, ki se ukvarjajo s kulturo in umetnostjo, vendar bi se lahko poskusili enačiti z nekaterimi drugimi (predvsem razvitejšimi) evropskimi državami. V Veliki Britaniji je na primer vstop v muzej ali galerijo večinoma brezplačen za vse, medtem ko je v Franciji in Nemčiji brezplačen vstop zagotovljen vsem (ponavadi državljanom Evropske unije), ki se še šolajo, oziroma so mlajši od 25 let. Tam je obisk muzejev in galerij velik, saj se države zavedajo, da s tem spodbujajo izobraževanje na področju zgodovine in kulture. Pri nas država, žal, naredi premalo. Verjetno bi se marsikdo večkrat (ali pa vsaj enkrat) odpravil v muzej ali galerijo, če bi imel vstop tja brezplačen, s tem pa bi pripomogel tudi h krepitvi kulturnega udejstvovanja. Morda pa je potrebna le širša razpoznavnost in promocija kulturnih ustanov. Tako pa muzeji in galerije pri nas večinoma samevajo in ne dosežejo širše publike, čeprav so večinoma zelo premišljeno postavljeni.